niedziela, 16 marca 2014

... huśtawka, pacjentka i rozważania ...

Niewiele trzeba żebym popadła ze skrajnoścu w skrajność. W jeden dzień w pracy czuję się jak ostatnia łajza, w inny jestem bogiem. Czasem wiem wszystko, czasem wiem, że nie wiem nic. Uwielbiam pacjentów, żeby następnego dnia (zazwyczaj po dyżurze ;)) powiedzieć że ich nie znoszę. Czy to jeszcze typowa babska huśtawka nastrojów?
Rozczuliła mnie ostatnio pacjentka. Urocza 95 latka co to trafiła do mojej pracy nr 2 z powodu skoku ciśnienia. Źle się poczuła w aptece do której musiała przez 20 minut iść - większość trasy pod górkę. Zawstydzonym głosem powiedziała: "no wie pani doktor, bo ja już czasem miewam problemy z pamięcią - i tak obudziłam się dziś rano i okazało się, że zapomniałam wykupić lek X, no to zebrałam się i poszłam do apteki". Problemy z pamięcią :) Pani była w stanoe wymienić wszystkie leki jakie zażywa, dawkę i który o jakiej porze. Telefon do domu oczywiście podała z pamięci "bo tej komórki to ja używam tylko jak muszę, bo nie jestem w tym zbyt sprawna" ;) Urocza pani, z wcale nie łatwą przeszłością. Chorująca w sumie na nadciśnienie i tarczycę, nie chuda, nie gruba, lekko przygarbiona, mówiąca piękną polszczyzną. Połowa zębów własna. Siwiuteńkie włosy związane w malutki ogonek wstążeczką - przysięgam, byłam zauroczona! No i dopadły mnie myśli. Tak, życie Jej nie rozpieszczało, ale połączenie genów z czymśtam jeszcze sprawiło że dożyła pięknego wieku w cudownej formia. A ja pewnie nie dożyję emerytury - tak wynika z cudownych statystyk zamieszczonych w Gazecie Lekarskiej. Będę żyła mniej niż mój Małżonek - i tu statystyki są bezwzględne, bo aż o 13 lat mniej! To pewnie przez niezdrowy tryb życia, dyżury, stres, brak czasu na wypoczynek - i czasami tak rozmyślam czy warto. Uwielbiam swoją pracę, to tak żeby była jasność. Ale nie lubię jak wracam po 3 dniach poza domem i Synek mówi do mnie "nianiu". To jest okropne.

2 komentarze:

 1. Mi się trochę nie mieści w głowie, żeby spędzić w pracy 3 doby. Może wybrałem złe studia, ale skoro już to się stało, to zrobię wszystko, żeby tego uniknąć ; )

  Nie zamierzam spędzić życia w pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No aż tak źle to nie było ;) Byłam w pracy, potem dyżur w 2 pracy i prosto znów do pracy - no i odespałam te 37 godzin u rodziców, poszłam do pracy i dopiero wróciłam do domu - więc niby 3 dni poza domem, ale pracy mniej :)
   Największym hardkorem to w moim wykonaniu były 2 dyżury pod rząd (w 2 miejscach pracy), ale nie było to planowane tylko wyniknął jakiś błąd w grafiku i to na mnie wypadło ratowanie sytuacji. Obiecałam sobie że już nigdy tak nie zrobię. No ale faktem jest, że starsi lekarze są większymi wymiataczami - kiedyś (no były takie czasy) potrafili moeć kilka dyżurów pod rząd - i to regularnie ;) Ale w sumie osobiście znam 2 osoby:
   1 - kolega jeszcze na specjalizacji, bierze 15-20 dyżurów miesięcznie (w 3 miejscach) i
   2 - specjalista, który ma dyżur chyba codziennie! Mieliśmy okazję porównać grafiki z 3 miejsc jego pracy i wyszło 25 dyżurów - a pracyje jeszcze w 4 miejscu!
   Więc niestety i obecnie tak się robi... A tobie życzę, żebyś nie musiał :) Zdecydowanie fajnie jest pobyć w domu :)
   Pozdrawiam.

   Usuń